Nagyon bosszantó tud lenni az, ha az eddig hibátlanul működő redőnyünk tönkremegy vagy meghibásodik. Ha a redőny például leszakad, akkor nem tudjuk azt felhúzni, ezáltal nem fogunk tudni fényt beengedni a lakásba, de ez a szellőztetést is meg tudja nehezíteni.
Egy dolog marad ilyenkor: a fennálló problémát minél előbb el kell hárítani. Ehhez pedig nagy valószínűséggel kénytelenek leszünk kihívni egy szerelőt. De nézzük, mi miatt tud egy eddig jól működő árnyékoló leszakadni.
Okok, amik miatt leszakadhat a redőnyünk
Három lehetséges ok állhat a leszakadt redőny hátterében. Ez előfordulhat akkor, amikor elhasználódik, elszakad a gurtni vagy a zsinór, akkor, ha az automata redőny nem tudja megtartani a redőnypalást súlyát, de akkor is ezt a problémát tapasztalhatjuk, amikor megadja magát a redőnypalást és ketté szakad. Az idő múlásával a redőny alkatrészei, a gurtni, a lamellák vagy éppen a rugós mechanizmus elgyengülhet és elhasználódhat.
Sajnos ez gyakrabban előfordulhat akkor, ha egy nagyon olcsó redőnyről beszélünk, melynek anyaga gyenge, ennek következtében alkatrészei könnyebben elhasználódhatnak, megsérülhetnek. Sajnos a probléma kialakulhat annak következtében is, ha a redőnyt nem megfelelően szerelték be. Ilyenkor lehetséges, hogy az alkatrészek nem illeszkednek jól.
Minden esetben, ha egy leszakadt redőnnyel állunk szemben, szakember segítségét kell kérnünk, hiszen a problémát a legtöbb esetben ilyenkor csak csere tudja megoldani. Függetlenül attól, hogy műanyag, alumínium, vagy esetleg motoros redőnyről van szó, tudni kell hogy ezek az árnyékolók igen komoly és összetett rendszerek.
Ha meghibásodott a redőnyünk, akkor mindenképpen keressünk egy megbízható redőny szerelőt, nem érdemes azt szakmai tudás nélkül saját kézzel szétszedni és megszerelni, hiszen nagy valószínűséggel ez többet fog ártani, mint használni. Egy meghibásodott redőny megjavításának ára pedig általában jóval kedvezőbb, mint egy új redőny megvásárlása és telepítése.
Hasznos tippek, hogy elkerüld a redőny meghibásodását
Habár a leszakadt redőny javítását egy szerelő rövid idő alatt el tudja végezni, kis odafigyeléssel ennek szükségességét is elkerülhetjük, sőt néhány apró trükkel az árnyékoló élettartamát is meghosszabbíthatjuk. Fontos beszélni például arról, hogy a redőnyök időnként karbantartást igényelnek. Ilyenkor szükség esetén sort keríthetünk az olajozásra, illetve a gurtni cseréjére is.
Ha a redőny állapotának ellenőrzése és a karbantartása elmarad, akkor előfordulhat, hogy későn vesszük észre a problémát, és végül a redőny teljesen tönkremegy, leszakad.
A rendszeres tisztítás is segít megelőzni azt, hogy az árnyékolók tönkre menjenek, hiszen a kosz, a por és egyéb szennyeződések felhalmozódása elősegítheti a redőny alkatrészeinek kopását. Időnként ellenőrizzük a gurtni vagy a zsinór állapotát, és akkor, ha az el van vékonyodva, vagy ha sérült, mindenképpen cseréljük ki.
A redőnyt emellett soha nem szabad túl erősen felhúzni, és leengedésnél mindig figyelni kell a fokozatosságra, hogy a redőny ne zuhanjon le hirtelen, hiszen ez a legfontosabb alkatrészek terhelését okozhatja.